ponedeljek, 12. september 2005

Slančev Brijag, Nesebar, Burgas, Sozopol

Nesebar

Dopoldne se sprehajamo po tem polotočku, ki je povezan s kopnim, in uživamo med ohranjenimi ostankih bizantinskih cerkva, teatra, term, med kamnitimi stavbami, spremenjenimi v hotele, restavracije in gostilne. Vzdušje bi bilo še prijetnejše, če ne bi bilo toliko turistov, ki pa jih bo v prihodnosti verjetno le še več, saj so v novem delu mesta v gradnji hoteli in aparmaji.

Burgas

»Ljudi, bog i bogme, to je Hirošima.«

Pred Burgasom nas najprej pozdravijo soline, nato bloki, nakar končno pridemo v center. Sicer je Burgas ekonomski center črnomorske obala, nekoč so ga naseljevali Tračani, Grki in Rimljani. Pospešen razvoj se je začel, ko so dokončali železniško progo iz Plovdiva (1890) in za razvojem pristanišča. Mesto se nam ne zdi nič posebnega – v središču je sprehajališče s trgovinami in likali; vredna ogleda je cerkev Sv. Cirila in Metoda in park, ki je dovolj velik, da med upokojenci, razigranimi otroki in zaljubljenci, najdeš miren prostor zase in uživaš ob pogledu na zelenje, fontane, spomenike. Sicer pešci hodijo čez cesto kjerkoli le lahko, na sredini prehoda za pešce pa se ustavijo in počakajo, da odpeljejo avtomobili. Morja ne preverimo, ker nam plaža blizu pristanišča ne diši najbolj, zato se odpravimo proti Sozopolu.

Sozopol

Mesto, ki je bilo še pred 2000 leti še otok, imenujejo tudi črnomorski biser. Najprej so ga naseljevali Tračani, ki so kasneje živeli v sožitju grškimi kolonisti iz Mileta, ki so ga po grškem bogu Apolonu poimenovali Apolonia. Zaradi vseh potencialov, ki jih je mesto skrivalo, so ga leta 92 BC napadli Rimljani. Današnje ime (v prevodu mesto odrešenja) je dobilo leta 330.

Danes je to še eno od letovišč, v katerem vlada posebno vzdušje, ki daje mestu čar, domačnost. V starem delu se prepletajo ozke, strme, tlakovane uličice, s kamnitimi cerkvicami in hiškami, katerih zgornji del je iz lesa, iz številnih restavracij pa vabi vonj pa (ribji) hrani.

Parkiramo v majhnem pristanišču z ribiškimi barkami (nasproti vojaškega taborišča), kjer je parkiranje izven sezone zastonj, po poznem kosili pa gremo zaplavat. Raj. Peščena plaža v zalivu, skoraj nič ljudi, mirno morje. Zvečer se sprehodimo v center; na glavni promenadi stojijo različne stojnice in vozijo kočije, zabave pa se odvijajo tako v diskoteki kot ob živi glasbi na prostem. Preden zaspimo še opazujemo sosede ribiče, ki se vračajo z morja, nato pa … sanje.

Ni komentarjev: